Alpy

A

– istnieją tu trzy podstawowe rodzaje ruchu turystycznego zimowy, letni i uzdrowiskowy. To właśnie tu, w Alpach znajduje się 80 % ośrodków turystycznych oraz około 80 % miejsc hotelowych zlokalizowanych w terenach górskich. Do najbardziej znanych miejscowości turystyki zimowej należą: Grenoble, Chamonix, La Plagne, Val d’Isere, Faine, Avoriaz, Morzine, La Plagne, Tigne Megeve, Alpe d’Huez, Courchevel, Albertville.

Panujący w nich klimat jest różnorodny, na przykład północne stoki są mniej nasłonecznione niż południowe. Region ten słynie z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Zimą tereny te są idealne do uprawiania sportów zimowych (narciarstwo biegowe, zjazdowe, wspinaczka po lodowcach, saneczkarstwo i inne). Sezon zimowy rozpoczyna się w grudniu i trwa do końca kwietnia, a w wyższych partiach do połowy maja.

Dobre dla wypoczynku warunki klimatyczne panują także w dolinach alpejskich. Rozwija się tu również lecznictwo uzdrowiskowe opierające się na licznie występujących w tym rejonie źródłach wód mineralnych (Evian, Kriage, Alevard, Challe).

Najbardziej rozpoznawalny jest najwyższy szczyt Alp Francuskich położony na granicy francusko – włoskiej tj. Mont Blanc (4810,90 m npm) z ośnieżonymi szczytami oraz znajdujące się u jego podnóży jezioro, a za nim Aiguille Verte oraz Aguille des Drus. Mont Blanc (Biała Góra) to przede wszystkim centrum alpinizmu, turystyki wysokogórskiej oraz białego szaleństwa. U podnóża Mont Blanc znajduje się urokliwa miejscowość Chamonix, gdzie w 1924 roku miały miejsce pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Najczęściej odwiedzanym miasteczkiem regionu jest Brides les Bains, które słynie z uzdrowiska z wodą termalną oraz kolei górskiej Olympe, która została zbudowana, gdy Brides les Bains było „wioską olimpijską” w 1992 roku.